Bu iş için en iyi mühendislerinden olan Same ve Orfait yi görevlendirerek Fransa nın bütün gemi inşa tesislerini seferber etti daha sonra Boulogne da özel olarak kurulan ordugahta en iyi alaylarını toplamaya başladı.

15 Ocak 1804 Bonaparte, Boulogne Ordugahında

Napoleon bonaparte (Napolyon bonapart) İngiltere nin denizlerdeki üstünlüğünü görüyor; Fransanın İngiliz filosu nu yenebilecek güçte bir filo kurmasının ise uzun yıllar süreceğini biliyordu. Halbuki o kadar bekleyecek vakti yoktu. O zaman,Guillaume le Conguerant(fatih guillaume) gibi ordusunu Manche denizinden geçirmeye karar verdi.

Napoleon, bu işin başarılabilmesi için iki konunun gerçekleştirilmesi gerektiğini düşünüyordu:ordusunu 6 saat içinde İngiltere ye geçirecek bir nakliye filosu kurmak ve bu işin yapılırken aynı zamanda Brest filosunu yem olarak kullanıp, kral George un donanmasını birkaç saatliğine Manche tan uzaklaştırmak… Bu iş için en iyi mühendislerinden olan Same ve Orfait yi görevlendirerek Fransa nın bütün gemi inşa tesislerini seferber etti daha sonra Boulogne da özel olarak kurulan ordugahta en iyi alaylarını toplamaya başladı. Bunların başına da komutan olarak Amiral Bruix yi getirdi.

Bonaparte, 15 ocak 1804te hazırlıkları gözden geçirmek için Boulogne a gitti. Bruix ona çeşitli gemilerini gösterdi. 35 metre boyunda, 20 topu olan teknelerden, şalopalara ve kayıklara kadar her çeşit tekne mevcuttu. 1804 ağustosunda orduyu geçirecek olan teknelerin sayısı 2,244 ü bulmuştu.

Fakat bütün bunlara rağmen Napoleon 1805 te hem yeni kara savaşlarına hazırlandığı hem de Amirallerinin karamsar fikirlerinin etkisinde kaldığı için bu teşebbüsten vazgeçti. Böylece İngiltere istiladan kurtulmuş oldu.


Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları