Bir gün atölyesine gelen dostlarından bir ressam güzelliğine hayran kaldığı mitolojik bir tablodaki modeli tanıyarak bu Marcel değil mi onu olduğundan daha güzel çizmişsin deyince gerçeğin olduğu gibi kopya edilmesi taraflısı olan İngres kızdı: ne demek d

14 Ocak 1867 İngres in Kemanı

Jean Auguste Dominifueingres, onbir yaşındayken, toulouse da ressam rogues ve heykelci Vigan dan ders alırken hayatını kazanmak için de Capitole tiyatrosun da keman çalıyordu.

1796 da Parise giderek ressam Davi in atölyesinde çalışmaya başladı. Henüz onaltı yaşındaydı ve eserlerinde görülen bütün özelliklere sahip bulunuyordu.

İngres, Roma büyük armağanını kazandığı zaman yirmi yaşındaydı.

Genç sanatçı resimde,renkten çok desene önem verir: iyi çizilmiş bir şey, iyi yapılmış bir resim demektir. Derdi. Bir gün atölyesine gelen dostlarından bir ressam güzelliğine hayran kaldığı mitolojik bir tablodaki modeli tanıyarak bu Marcel değil mi onu olduğundan daha güzel çizmişsin deyince gerçeğin olduğu gibi kopya edilmesi taraflısı olan İngres kızdı: ne demek daha güzel? Ben insanları ve eşyayı olduğu gibi çizerim! Diye bağırdı.

Gerçekten de o temiz veyumuşak çizgilerle yaptığı resimleri sayesinde büyük bir ün kazandı.

Bu arada toulouse dakicapitol tiyatrosu nu da unutmuyor, dinlenmek için keman çalıyordu. Bu nedenlebu gün bile kendi mesleği dışında yapılan herhangi bir sanat çalışması içiningres in kemanı deyimi kullanılır.

Cezanne ve Renoir gibi en ünlü ressamlar, İngres in sanatçılığını övmüşlerdir. Hatta Picasso, bir gün:o hepimizin hocasıdır  demiştir. İngres 14 ocak 1867 de öldü.


Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları