Henri farman uçağına bindi; makinistlerine işaret etti, uçak hızla ileriye atıldı ve kalkış noktasından 30 metre önce havalandı.Başlangıç yerindeki iki direğin arasından ve 4 metre yüksekten geçti.

13 Ocak 1908 Bir Kilometrelik Uçuş

Bisiklet ve otomobil şampiyonu Henri Farman emekleme devrinde olan havacılıkla 1907 den beri yakından ilgileniyordu. O yıl bir uçak imalathanesi kuran Voisin kardeşlere bir uçak ısmarladı. Sonuçsuz kalan birkaç denemeden sonra nihayet 30 eylül 1907 de birkaç metre havalanıp 80 metre kadar yol aldı.

Farman, 13 ocak 1908 de, ilk defa bir kilometrelik bir uçuş yapacak olan havacıya verilecek Deutsch-Archdeacon armağanını kazanmak için yarışa girdi. Yarışma kuralına göre uçak belirli bir yerden kalktıktan sonra 500 metre ötedeki bir bayrağın etrafından dolanıp hareket ettiği yere konacaktı. Yarışma yeni kurulan Fransa havacılık kulübü üyeleri tarafından kontrol ediliyordu.

Henri  farman uçağına bindi; makinistlerine işaret etti, uçak hızla ileriye atıldı ve kalkış noktasından 30 metre önce havalandı.Başlangıç yerindeki iki direğin arasından ve 4 metre yüksekten geçti. Bayrağa 50 metre kala, uçak yaklaşık olarak 200 metre çapında bir yay çizerek dönüş yaptı. Artık 8 metre yüksekten uçuyordu. Hareket ettiği yere doğru hızla uçmaya devam etti. Uçak yere konunca, Henri Farman, seyirciler tarafından eller üstünde uçağından alındı, resimleri çekildi.

Onun bu bir kilometrelik uçuşu insanoğlunun gökleri fetih yolunda attığı önemli bir adımdır.


Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları