Kuzeydeki Almanlar, Leningrad ın dış malallelerine varmış ve Alman yüksek komutanlığı şehrin düştüğünü bütün dünyaya bildirmişti. Ancak bunda biraz acele etmişlerdi…

12 Ocak 1944 Leningrad Kuşatmasının Sonu

22 Haziran 1941 de Alman ordusu Rusya yı istilaya başladı. Böyle bir istilaya karşı hazırlıklı olmayan Rus ordusu şehirleri köyleri terketmek ve binlerce esir vererek çekilmek zorunda kaldı.

1941 yılı Aralık ayında, kış iyice bastırınca Hitlerin ordusu da kendilerini çevreleyen manzara gibi oldukları yerde donup kaldı.

Kuzeydeki Almanlar, Leningrad ın dış malallelerine varmış ve Alman yüksek komutanlığı şehrin düştüğünü bütün dünyaya bildirmişti. Ancak bunda biraz acele etmişlerdi….

Gerçekten 1941sonunda şehir tamamen sarılmış ve kuşatma başlamıştı. Bu kuşatma iki yıldan fazla sürdü ve şehir halkını son derece güç durumda bıraktı. Almanlar havadan ve karadan yaptıkları bombordımanlar la evleri hallaç pamuğu gibi atıyor, halkı mahzenlerde yaşamaya mecbur ediyordu. Halk açtı, çıplaktı, perişandı, ama mareşal Voroşilof un komutasında, cesaretle dayanıyordu. Moskova dan şehir düşmanın eline geçmemelidir. Diye emir gelmişti. Bu emir lüzumsuzdu. Çünkü tam bir işbirliği halinde olan siviller ve askerler her mahalleyi, her sokağı, her evi, tükenmek bilmeyen bir enerjiyle savunuyorlardı.

Sonunda,zamanla toparlanıp teşkilatlanan Rus ordusu 1944 yılı Ocak ayında hücuma geçti. Ayın 12 sinde iki ateş arasında kalan Almanlar, şehri terkettiler. Leningrad kurtulmuştu. Rus halkı savaş biter bitmez bu korkunç kuşatmanın bütün izlerini silmek ve çarlık devrinin başkentine eski ihtişamını kazandırmak için Leningradı onarmaya başladı.


Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları