Varlıklı ailelerin çocukları olan diğer adaylar onunla alay ettiler . Hatta sınav öğretmenleri bile, onun oraya yanlışlıkla geldiğini sandılar. Ancak, sırası gelince Antoine öyle kusursuz cevaplar verdi ki ona matematiği hangi okulda öğrendiğini sordular.

11 Ocak 1774 Büyük Ordu'nun En Ustası

11 ocak 1774 te dünyaya gelen Nancy li fakir biri fırıncının oğlu olan Antonie Drouot, küçük yaştan beri okumaya karşı büyük bir ilgi gösteriyordu. Öyle ki babası tasarruf amacıyla akşamları ışığı erkenden söndürdüğü için Antoine sabah saat ikide kalkar, o saatte yanan fırının alevinin ışığında derslerine çalışırdı.

Antoine bir gün metzdeki topçu okulunun kabul sınavına girmeye karar verdi. Yol parası olmadığından Nancy den Metz e kadar yürüyerek gitti. Sınav yerine geldiğinde üstü başı tozdan bembeyaz olmuştu. Varlıklı ailelerin çocukları olan diğer adaylar onunla alay ettiler . Hatta sınav öğretmenleri bile, onun oraya yanlışlıkla geldiğini sandılar. Ancak, sırası gelince Antoine öyle kusursuz cevaplar verdi ki ona matematiği hangi okulda öğrendiğini sordular. O da kendi kendime çalıştım. Diye cevap verdi.

Sonunda birinciliği kazanan Antoine ı tebrik ettiler, bür süre önce alay eden arkadaşları da alkışladı.

Yıllar sonra Napoleon un en iyi generalleri arasında yer alan Antoine Drouot ya büyük ordunun en ustası adı takıldı.


Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları