Bunun üzerine arkadaşlarında bir hava subayının yardımıyla ve uçakla Kölne gitmeyi uygun buldu. Böylece 10 Ocak sabahı görüş şartlarının elverişli olmasında da yararlanarak havalandılar.

10 Ocak 1940 Kaybolan Uçak

1939 yılı Eylül ayından beri Fransa ve İngiltere, Almanya ile savaş halindeydi. Ordular karşılıklı olarak mevzilenmiş, fakat her iki taraf da henüz bir hücum hareketine girişmemişti. O sırada 9 ocak 1940 ta Alman binbaşısı Reinberger, Almanların Fransa yı istila planlarını müster den Köln'e götürme emrini aldı. Emirde ayrıca, daha emniyetli olması bakımından bu seyahatın trenle yapılması isteniyordu.

Aynı gün subay arkadaşlarının yaptığı içkili bir toplantıya katılan binbaşı büyük bir şansızlık eseri treni kaçırdı.

Bunun üzerine arkadaşlarında bir hava subayının yardımıyla ve uçakla Kölne gitmeyi uygun buldu. Böylece 10 Ocak sabahı görüş şartlarının elverişli olmasında da yararlanarak havalandılar. Ancak çok geçmeden hava kapandı, görüş mesafesi azaldı ve pilot yolunu kaybetti. Geri dönmeye çalışırken uçağın motoru arıza yapınca rastgele bir tarlaya mecburi iniş yaptılar. Hemen uçaktan inen subaylar, o civarda bulunan bir köylüden Belçika da olduklarını öğrendiler. Reinberger gizli vesikaları yakmaya teşebbüs ettiyse de birden beliren Belçikalı askerler derhal engel oldular. Planlar ele geçirilde ve Almanlar esir edildi. Olayı duyunca son derece hiddetlenen hitler hücum planlarını değiştirmek zorunda kaldı.


Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları