Bay Pamuk

Geceyarısı Katmerli Cinsinden Çifte operasyon

Dün gece Türk Hava Kuvvetlerine bağlı 28 savaş uçağı Suriye'nin kuzeyinde Işid, Irak'ın kuzeyinde ise PKK hedeflerine yönelik 2 ayrı hava saldırısı başlattı.

Bu haber 2015-12-01 16:28:43 eklendi ve 352 kez okundu
Geceyarısı Katmerli Cinsinden Çifte operasyon

Dün gece Türk Hava Kuvvetlerine bağlı 28 savaş uçağı Suriye'nin kuzeyinde Işid, Irak'ın kuzeyinde ise PKK hedeflerine yönelik 2 ayrı hava saldırısı başlattı.

ABD 'nin 5  Türkiye'nin 6 jetinin beraber  hareketle başlattığı operasyon  Türkmenlere havadan destek vererek Işid  hedeflerini vurdu.Irak 'da ise Zp , Avşin,- Basyan, Hakurt ve Kandil bölgelerinde sığınak ve barınak olarak kullanılan terör örgütü PKK'yı hedef aldı.

Genel Kurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde Irak'ın kuzeyi Zap, Avaşin - Basyan , Hakurt, ve Kandil bölgelerinde tespit edilen PKK sığınakları düzenlenen hava operasyonuyla tam isabetle imha edildi.

12F-16ve 10F-4 2020savaş uçakları dün gece 23:00 -02.00 saatlerine kadar 23 hedef tam isabetle vuruldu.

ABD ile Işid' e karşı ortak operasyon

Türkiye -Suriye sınırında arındırılmış güvenli bölge kurulması için yapılan hava ve kara saldırılarında 2 köy alınırken muhalif Türkmen grubu Sultan Murat  Tugaylarının saldırılarında Daeş 70'den fazla militanını kaybetti.

Muhalif gruplardan Türkmenlere ait  Sultan Murat  Tümeni ve ortak hareket ettiği Şam Cephesi Türkiye ve Amerika'nın da desteği alınarak  karadan ilerleyip,Halep' in kuzeyinde, Türkiye - Suriye sınırına sıfır noktasında, Kilis'in karşısında bulunan Harcele ve Delha' ya girdi. Yerle kaynaklardan alınan bilgiye göre  güvenli  bölge için Türkiye   altı F-16  ve ABD 'ye ait dört F -15 bir AC-130 ve 3 insansız  hava aracının havadan destek verdiği operasyon sonucu  muhalif gruplar terör örgütünü Türkmen köyünden çıkarmayı başardı.

 

Güvenlik kaynakları, taktik seviyede  sağlanan  başarının Daeş tarafında güç kırılmasına  neden olacağı, Daeş'in çöle hapsedilerek sınır güvenliğinin sağlanmasında yardımcı olacağı  belirtiliyor.

ETİKETLER :
  HABERLERE YORUM YAPARAK SİZDE FİKRİNİZİ BELİRTEBİLİRSİNİZ
  Adınız :
  E-Mail :
  Başlık :
  Yorumunuz :
  Güvenlik :
  Değiştir  

KÖŞE YAZARLARI

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

FOTO GALERİ