Bay Pamuk

1 Kasım Tablosu Doğalgazda İndirim Getirirmi!

Karagöl, 1 Kasım'da çıkan seçim tablosu sonrası Rusya'nın, Türkiye'ye yönelik doğalgaz indirimini mahkeme kararından önce uygulayabileceğini söyledi.

Bu haber 2015-11-10 21:22:52 eklendi ve 315 kez okundu
1 Kasım Tablosu Doğalgazda İndirim Getirirmi!

Karagöl, 1 Kasım'da çıkan seçim tablosu sonrası Rusya'nın, Türkiye'ye yönelik doğalgaz indirimini mahkeme kararından önce uygulayabileceğini söyledi.

 

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) Ekonomi Uzmanı Prof. Dr. Erdal Tanas Karagöl, 1 Kasım genel seçimlerinde AK Parti tek başına iktidara gelmesi kesinleşinceRusya, Türkiye ile ilişkilerini tekrar gözden geçirebileceğini söyledi. Son beş aylık yürüttüğü ilişkilerin aksine daha dikkatli yürüteceğini ve doğalgaz indirimini mahkeme kararından önce uygulayabileceğini söyledi.

 

Karagöl, Enerji alanında siyasal istikrarın çok önemli hale geldiğini gösteren bir süreç olduğunu vurgulayarak, "1 Kasım'da çıkan seçim tablosu sonrası Rusya'nın, Türkiye ile olan ilişkilerinde özellikle de enerji alanındaki ilişkilerinde ciddi bir değişikliğin olacağı kanaatindeyim. Çünkü AK Parti'nin, 1 Kasım öncesi Türkiye'de iktidarda olduğu 13 yıllık süre boyunca gördük ki, AK Parti enerji alanında ülke çeşitliliğine önem veren, Rusya ve İran gibi ülkelere olan bağımlılığı azaltma adına ciddi adımlar atan politikalar geliştirdi. Bu adımların Türkiye'nin enerji merkezi olma vizyonu çerçevesinde bölgemizde enerji arz eden ve küresel enerji piyasasına girmeye çalışan Azerbaycan, Türkmenistan, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) gibi ülkelerle önümüzde siyasal istikrarın devam edeceği dönemde daha da geliştirileceği düşünüldüğünde Rusya, bölgemizdeki enerji denkleminin dışında kalmak istemeyecektir" ifadelerini kullandı.

 

Karagöl, “1 Kasım seçimlerinde AK Parti'nin tek başına iktidar olmasıyla hem Türk Akımı'nın hayata geçirilmesindeki sürecin hızlandıracağını hem de Rusya'nın Türkiye ile ilişkilerini son beş aylık sürecin aksine daha dikkatli yürüteceği bir döneme kapı aralayacak. Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesinde, iki seçim arasındaki süreçte Rusya'nın projenin gecikmesinde Türkiye'de hükümetin kurulamamasını bahane olarak gösterdiğini de hatırlatan Karagöl, akabinde projenin kapasitesinin yarıya düşürüldüğüne ve Türkiye'nin Rusya'dan alması gereken indirimin uygulanmayarak uluslararası tahkime gidilmiştir” ifadelerini kullandı.

 

Son gelişmelerden sonra her iki ülke arasında sıcak temasların başlayacağını işaret eden Karagöl, "Rusya'nın, iyi niyet işareti olarak Türkiye'nin uluslararası tahkime götürdüğü doğalgaz indirimi konusunda daha yapıcı bir pozisyon alacağı kanaatindeyim. Doğalgaz indiriminin uluslararası mahkeme karar vermeden çözülmesi iki ülke arasında son dönemde bozulan ilişkilerin onarılması adına da önemli bir adım olacaktır" şeklinde konuştu.

 

 

 

 

ETİKETLER :
  HABERLERE YORUM YAPARAK SİZDE FİKRİNİZİ BELİRTEBİLİRSİNİZ
  Adınız :
  E-Mail :
  Başlık :
  Yorumunuz :
  Güvenlik :
  Değiştir  

KÖŞE YAZARLARI

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

FOTO GALERİ