Bay Pamuk

UNESCO'Nun Bu Kararı Netenyahuya Kafayı Yedirecek!

UNESCO İsrail’i kınayan bir kararı kabul etti.

Bu haber 2015-10-28 20:46:24 eklendi ve 282 kez okundu
UNESCO'Nun Bu Kararı Netenyahuya Kafayı Yedirecek!

UNESCO İsrail’i kınayan bir kararı kabul etti.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Kudüs ve Mescid-i Aksa’nın Müslümanlara ait olduğunu kabul etti.

UNESCO, Kudüs'te El-Aksa Camii'nde insanların ibadet özgürlüğünü kısıtlayan ve kutsal kurallara uymadıkları için İsrail'i kınayan bir kararı kabul etti.

İlk taslak önerisindeki Yahudilerin ağlama duvarı olarak kullandığı Batı duvarının Müslümanlara ait olduğu yer alıyordu fakat bu öneri tepkiler üzerine geri çekildi.

Dün Fransa’da yapılan oylamada Tunus Cezayir Mısır Fas Kuveyt ve Birleşik Arp Emirlikleri Filistin lehine 26 oy aralarında Almanya İngiltere ve ABD’nin bulunduğu 6 ülke ise "hayır" oyu verdi Fransa da dahil olmak üzere 25 ülkede "çekimser" oyu kullandı.

 Kudüs "Filistin'in işgal altındaki başkenti" olarak onaylandı.

Salı günü UNESCO yönetim kurulundan Irina Bokova BM’ye daha fazla yerde gerginlikleri tahrik etmemesi ve o kutsal mekanların kutsallığına saygı tavsiyesi yönünde kararlar alması yönünde çağrı yapmıştı Irina Bokova yaptığı açıklamasında "Hepimiz diyalog, hoşgörü ve barışı teşvik eden kararlar almalıyız, UNESCO'nun görev sorumluluğu var," diye konuştu.

Altı sayfalık karar tasarısında Uluslararası toplumu İsrail'i terör bahanesi ile vatandaşların silah taşımasına yetki verdiği için kınanması çağrısında da bulunuldu.

Alınan kararda Bethlehem Hebron ve Rachel'ın Tomb Patrikler Türbesi'nin "Filistin ayrılmaz bir parçası olduğu belirtildi.

 

 

ETİKETLER :
  HABERLERE YORUM YAPARAK SİZDE FİKRİNİZİ BELİRTEBİLİRSİNİZ
  Adınız :
  E-Mail :
  Başlık :
  Yorumunuz :
  Güvenlik :
  Değiştir  

KÖŞE YAZARLARI

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

FOTO GALERİ