Bay Pamuk

İngilizler Tarihin En Büyük Hatasını Osmanlı Hafife Almakla Yaptı!

İngiliz tarihçiler, İngiltere’nin en büyük hatasının Osmanlı askerini hafife almak olduğunu belirttiler.

Bu haber 2017-05-20 18:12:59 eklendi ve 85 kez okundu
İngilizler Tarihin En Büyük Hatasını Osmanlı Hafife Almakla Yaptı!

İngiliz tarihçiler, İngiltere’nin en büyük hatasının Osmanlı askerini hafife almak olduğunu belirttiler.

 İngiliz uzmanlar,İngilizlerin Kut’ta ve Çanakkale’de yaptıkları en büyük hatanın düşman askerini hafife almak olduğunu ifade ettiler.

İngiliz askeri tarihçiler,İngiltere’nin Çanakkale’de almış olduğu yenilgi ile Bağdat’ı kolayca ele geçirerek Ortadoğu ve Güney Asya’daki Müslüman tebaası arasındaki imajını yeniden kazanma planının  Kut’ul  Amare’deki yenilgi ile geri teptiğini ifade etti.

İngiliz tarihçiler ,İngiltere’nin en büyük  hatasının Osmanlı ordusunu hafife almak olduğunu söylediler.

Kısa bir süre önce ikinci baskısını yapan “Kut 1916, İngiltere’nin Irak’taki unutulan felaketi” kitabının yazarı Albay Patrick Crowley,Osmanlı Devleti’nin 100 yıl önce İngiliz kuvvetleri ve müttefiklerine karşı kazandığı Kut-ül Amare zaferinin yıldönümünde konuştu.Albay Crowley  yaptığı konuşmada “İngilizlerin Kut’ta ve Çanakkale’de yaptıkları en büyük hata düşmanı hafife almaktı. Osmanlı askeri tahmin ettiklerinin ötesinde yetkinliğe sahipti”ifadelerini kullandı.

Türk birliklerini komuta eden Halil Paşa ve Nureddin Paşa ile ilgili olarak ta” Hiç şüphe yok ki sahadaki Türk komutanlar son derece yetkindi”diyen Albay Patrick Crowley “Çanakkale’nin ardından kimse bir yenilgiyi, ‘unutulan felaket’i bir daha konuşmak istemedi” diye konuştu.

Wolverhampton Üniversitesi öğretim üyesi ve askeri tarih uzmanı Prof. Stephen Badsey ise İngiltere’nin1916 yılında, ard arda gelen Çanakkale ve Kut’ül Amare yenilgileri sonrası Osmanlıya karşı büyük bir harekata girişmekten kaçındığını ifade etti.


ETİKETLER :
  HABERLERE YORUM YAPARAK SİZDE FİKRİNİZİ BELİRTEBİLİRSİNİZ
  Adınız :
  E-Mail :
  Başlık :
  Yorumunuz :
  Güvenlik :
  Değiştir  

KÖŞE YAZARLARI

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

FOTO GALERİ