Bay Pamuk

Yerli Simülatör Bu yıl Test Edilecek

Havelsan, Türk Hava Yolları’nın “Boeing 737NG”tipi uçakları için pilot eğitiminde kullanılmak üzere simülatör üretecek.

Bu haber 2016-04-18 16:10:47 eklendi ve 146 kez okundu
Yerli Simülatör Bu yıl Test Edilecek

Havelsan, Türk Hava Yolları’nın “Boeing 737NG”tipi uçakları için pilot eğitiminde kullanılmak üzere simülatör üretecek.

Havelsan, pilot eğitiminde kullanılmak üzere simülatör üretecek ve ilk yerli simülatör bu yıl sonuna doğru teslim edilecek.

Askeri alanda sahip olduğu simülatör tasarım ,üretim ve entegrasyon gibi pek çok deneyimlerini sivil havacılığa aktaramaya hazırlanan Havelsan, Türk Hava Yolları’nın “Boeing 737NG” uçakları için uluslar arası sertifikasyona sahip olacak Tam Uçuş Simülatörü”üretecek. Havelsan üretmeye başlayacağı ilk  yerli simülatörü  bu senenin sonlarında  Türk Hava Yolları’na teslim edecek.

Dün imzalanan anlaşmaya Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İSMAİL DEMİR, THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı ve Havelsan Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Öztekin katıldı.

THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Aycı imzalamış oldukları anlaşma ile Türk sivil havacılık tarihinde önemli  sürecin başlatıldığını,Havelsan’dan  alınacak olan ilk yerli üretim sivil yolcu uçağı simülatörünün bu sürecin başlangıcını  temsil ettiğini ifade etti.

Uçuş eğitimlerinde çok önemli bir yere sahip olan simülatör eğitimlerinde kullanılacak olan cihazın yerli üretim olmasının ,yurtdışına bağımlılığı önemli ölçüde azaltacağını vurgulayan İlker Aycı, “Önemli bir kaynağın ülke dışına çıkışının önüne geçecek olmamız ise bizleri ayrıca mutlu ve motive eden bir faktör. Üretilen bir uçağın test uçuşlarının, önce simülatöründe yapılmaya başlandığını göz önüne aldığımızda, Havelsan’dan teslim alacağımız bu simülatörün, Türk uçak sanayinin temel taşlarından biri olacağını şimdiden söyleyebiliriz” dedi.

Havelsan Yönetim Kurulu Başkanı Öztekin de Boeing 737-800 Tam Uçuş Simülatörü Projesi’yle  birlikte sivil uçak simülatörleri pazarına adım attıklarını bundan sonra da, THY’nin tüm simülatör ve eğitim sistemleri ihtiyaçlarını karşılamaya da talip olduklarını belirtti.

THY 3 Haziran 2015 tarihinde  4 adet “Tam Uçuş Simülatörü” için ihaleye çıkmıştı ve Havelsan bu simülatörlerden birinin üretim hakkına sahip olmuştu.


ETİKETLER :
  HABERLERE YORUM YAPARAK SİZDE FİKRİNİZİ BELİRTEBİLİRSİNİZ
  Adınız :
  E-Mail :
  Başlık :
  Yorumunuz :
  Güvenlik :
  Değiştir  

KÖŞE YAZARLARI

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

FOTO GALERİ