Bay Pamuk

Orhan Gencebay: Ben Akıl ve Duygunun Özgür Olmasından Yanayım!

İşte herkezi şaşırtan konular... Gencebay her şeyi anlattı. 70'lı yıllarda fenomwn olan Gencebay haberci Kübra Par'a konuştu 12 Eylül darbesinden çok ilginç şeyler paylaştı...

Bu haber 2016-01-06 17:31:28 eklendi ve 289 kez okundu
Orhan Gencebay: Ben Akıl ve Duygunun Özgür Olmasından Yanayım!

İşte herkezi şaşırtan konular... Gencebay her şeyi anlattı. 70'lı yıllarda fenomwn olan Gencebay  haberci Kübra Par'a konuştu 12 Eylül darbesinden çok ilginç şeyler paylaştı...

HER ŞEYİ ANLATTI...

TRT'ye yasaklı yılları anlattı ; "Ben akıl ve duygunun özgür olmasını savunuyordum. Tabulara karşıydım. 10 ay çalışıp ayrıldım. Sonra halkımızın ilgisi bana dünya çapında bir şöhret sağladı. İlgi o kadar büyüktü ki TRT özel günlerde beni çıkarmak zorunda kalıyordu"  diye sözüne başlayan Gencebay bana ilk teklifi yapan  Uğur Dündar'dı. ve bende kabul ederek 'Yaşadığımız Günler' proğramına çıktım. O yıllarda seyircinin beni tutması ile başka bir programdan çagırdılar.Gittiğinizde kötü davranıyorlar mıydı? Kendinizi zenci gibi hissediyor muydunuz? diye soran gazetecilere verdiği cevap ''Artık herkezi çözdüm TRT'yide çözmüştüm aldıriş bile etmiyordum.

-Alınıp, kırılıyor muydunuz?

Hayır... Hayır. Çünkü onları biliyordum. TRT o zamanlar tek olduğu için ünlenecek kim varsa TRT ile iyi geçinmek zorundaydı. Benimse hiç umurumda değildi. Halkımızın ilgisi bana dünya çapında büyük tiraj sağlamıştı. Televizyona çıkmam şart değildi. diyerek sözünü bittirdi.

-70'li yıllar sizin için altın yıllardı ama ülke için pek öyle değildi galiba...

70'lerde sağcı solcu ayrımı başladı. Binlerce insanımız öldürüldü. 10 binlerce insanımız yaralandı. Bu olayların bedelini acı şekilde ödedik. Demirel-Ecevit koalisyonu vardı. 6-7 ay cumhurbaşkanı seçilemedi. 11 Eylül akşamına kadar 115 tur yapıldı. 12 Eylül'de darbe oldu. Darbe yapıldığı gün halkımızın yüzde 98'i "Allah razı olsun" diyerek sözünü bittirdi.

-Siz nasıl karşılamıştınız 12 Eylül Darbesi'ni?

Ben de "Allah razı olsun" diyenlerdendim. Topun ağzındaydık. Can güvenliğimiz gitmişti. Kolay kolay evimize gidemiyorduk.

 

-Şimdi dönüp baktığınızda "Darbe iyi oldu" mu diyorsunuz yani?

 

Darbe olana kadar çektiğimiz olumsuzları düşünerek konuşuyorum. Gençler bunu hiç bilmezler. Darbe öncesini ve sonrasını ayrı ele almak gerekiyor. Darbeden sonra yıllar içinde acı olaylar oldu. Hiçbirini tasvip etmedik. O ayrı konu...

70'li 80'li yıllarda entel kesim sizi küçümsüyordu ama 2000'li yıllarda Orhan Baba dinlemek daha 'cool' bir şey hale geldi. Bu değişimi nasıl karşılıyorsunuz?

 

Aslında öyle değildi ama öyle sanılıyordu. Bana çamur atmak için "Dolmuş, minibüs müziği" diyorlardı. Bir gün İstanbul trafik müdürü rahmetli Sadettin Savaş ağabeyimize "İstanbul'da ne kadar dolmuş, taksi var?" diye sordum. "15 bin" dedi. Benim albümüm yalnız İstanbul'da 1 milyon adet satılıyordu. Dolmuş müziği yapıyorsam geriye kalan 985 bin albümümü kim alıyordu? Kendi takıntılarıyla bana zarar vermeye çalışıyorlardı. diyerek ropörtajını bittiren Gencebay'a teşekür ederek gazeteciler ayrıldı.

ETİKETLER :
  HABERLERE YORUM YAPARAK SİZDE FİKRİNİZİ BELİRTEBİLİRSİNİZ
  Adınız :
  E-Mail :
  Başlık :
  Yorumunuz :
  Güvenlik :
  Değiştir  

KÖŞE YAZARLARI

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

FOTO GALERİ