Bay Pamuk

26. Dönem Milletvekili Genel Seçim Sonuçlarını YSK Başkanı Açıkladı?

YSK Başkanı Sadi Güven kesin seçim sonuçlarını açıkladı.

Bu haber 2016-01-01 14:54:01 eklendi ve 247 kez okundu
26. Dönem Milletvekili Genel Seçim Sonuçlarını YSK Başkanı Açıkladı?

YSK Başkanı Sadi Güven kesin seçim sonuçlarını açıkladı.

 

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, seçimlerin şeffaf, güvenli ve hızlı şekilde gerçekleştirildiğini belirterek, kesin seçim sonuçlarına göre, AK Parti'nin 317, CHP'nin 134, HDP'nin 59, MHP'nin 40 milletvekili çıkardığını bildirdi.

 

Güven, YSK'da düzenlediği basın toplantısında 1 Kasım'da yapılan 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nin kesin sonuçlarını açıkladı.

 

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven,“Seçimin, yurt dışında 54 ülke, 113 temsilcilikte ve yurt içinde gerçekleştirildi. Seçim akşamı sandık sonuçlarının SEÇSİS aracılığıyla seçime katılan ve talepte bulunan 16 siyasi partiye oy verme işleminin sona ermesinden itibaren, seçime katılmayan ancak bu verilere ulaşmayı talep eden siyasi partilere ise seçim yasaklarının kaldırılmasından itibaren eş zamanlı sunuldu” diye ifade etti.

 

Güven, “siyasi partilerin bilişim uzmanlarının seçim akşamı SEÇSİS veri merkezine davet edilerek seçim sonuçlarını izlemelerinin sağlandı. Kurulun aldığı tedbirlerle geçen döneme göre vatandaşların daha az hataya düşmesinin sağlandığını belirten Güven, bu sayede geçersiz oyların da azaldığını vurguladı.”

 

“Şu andan itibaren bütün vatandaşların kendilerinin oy kullandığı sandıklar dahil olmak üzere tüm Türkiye sandıkları sonuç tutanaklarını ıslak imzalı olarak görebileceklerini belirten Güven, sandık sonuç tutanaklarının dayanağı olan sayım döküm cetveli ve sandık sonuçlarının birleştirildiği ilçe, il birleştirme tutanağının da görülebilecek” diye bildirdi.

 

“Halk eğitim merkezleri aracılığıyla seçimlerde görev yapmak isteyenlere eğitim programı düzenlendiğini ve 7 Haziran seçimiyle birlikte yaklaşık 2 milyon kişiye eğitim verildi. Sandık kurulu başkanlarıyla bina sorumlularına oy verme günü seçime yönelik bilgilendirme maksatlı toplam 3 milyon 518 bin kısa mesaj gönderildiğini, bu mesajların sandık kurulu üyeleriyle paylaşıldı” dedi.

 

“YSK olarak e-posta adreslerini seçmen sorgulama sayfasına kaydeden vatandaşlara seçim süreci hakkında bilgilendirme amaçlı e-posta gönderildi. Bu dönemde yurt içi ve yurt dışında toplam 574 bin 469 kişiye seçimle ilgili bilgilendirme amaçlı e-posta gönderildi” dedi.

 

Güven, ilçe birleştirme tutanaklarının alınması işlemlerini takip etmek isteyen siyasi partilerin aday ve müşahitleri, bağımsız adaylar ve müşahitleriyle ilçe seçim kurulundaki siyasi parti temsilcilerinin bu işlemleri daha rahat izleyebilmesi için projeksiyon cihazları kullanılarak, işlemlerin ilçelerde büyük ekranlara yansıtıldığını belirtti.

 

Başkan Güven, "Bu tedbirler ve eğitimle seçimler, şeffaf, güvenli ve hızlı şekilde gerçekleştirilmiştir. Kurulumuzca maddi hatanın düzeltilmesine ilişkin sonucu değiştirmeyen bir kaç itirazın dışındaki tüm itirazlar reddedilmiştir. 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi sonucu siyasi partilerin çıkardıkları milletvekili sayısı, Adalet ve Kalkınma Partisi 317, Cumhuriyet Halk Partisi 134, Halkların Demokratik Partisi 59, Milliyetçi Hareket Partisi 40 olarak tespit edilmiştir" diye konuştu.

 

Sadi Güven, yurt içi seçime katılım oranının yüzde 84.40, yurt dışı seçime katılım oranının ise yüzde 40.01 olduğunu bildirdi.YSK'da seçim sonuçlarına ilişkin basın toplantısı düzenleyen Güven, yurt içi, yurt dışı, gümrük kapıları ve genel sonuçlarının rakamlarını paylaştı.

 

“Buna göre, yurt içinde 54 milyon 49 bin 940 kayıtlı seçmenden 47 milyon 239 bin 370'i oy kullandı. Bu oyların 46 milyon 555 bin 267'si geçerli, 684 bin 103'ü geçersiz sayıldı. Seçime katılma oranı yüzde 87,40 oranında gerçekleşti.”

 

“Yurt dışında ise 2 milyon 899 bin 69 kayıtlı seçmenin 1 milyon 159 in 871'i sandığa gitti. 1 milyon 147 bin 692 oy geçerli, 12 bin 179 oy geçersiz kabul edildi. Yurt dışında katılım oranı yüzde 40,01 oldu.”

 

“Gümrük kapılarında 138 bin 454 seçmen oy kullanırken, bu oyların 137 bin 272'si geçerli, bin 182 oy da geçersiz sayıldı. Katılım ise yüzde 4,78 olarak hesaplandı.”

 

“Toplamda, 56 milyon 949 bin 9 kayıtlı seçmenden 48 milyon 537 bin 695'i sandığa gitti. Oyların 47 milyon 840 bin 231'i geçerli, 697 bin 464'ü geçersiz kabul edildi. Seçime katılım oranı ise yüzde 85,23 olarak belirlendi.”

 

 

“Yasa gereği TBMM Genel Kurulu'nun kesin seçim sonuçlarının açıklandığı günü takip eden 5. gün saat 15.00'te toplanması gerekiyor. Bu kapsamda, TBMM Genel Kurulu, 17 Kasım Salı günü toplanacak ve milletvekilleri yemin edecek.”

ETİKETLER :
  HABERLERE YORUM YAPARAK SİZDE FİKRİNİZİ BELİRTEBİLİRSİNİZ
  Adınız :
  E-Mail :
  Başlık :
  Yorumunuz :
  Güvenlik :
  Değiştir  

KÖŞE YAZARLARI

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

FOTO GALERİ