Bay Pamuk

Sobacılık Can Çekişiyor?

Artık alıcısı bulunmaya sac sobalar tarih oluyor. El ustalığı ile yapılan sobacılık, teknolojiye yenilerek unutulmaya başlandı.

Bu haber 2015-12-29 21:04:19 eklendi ve 344 kez okundu
Sobacılık Can Çekişiyor?

Artık alıcısı bulunmaya sac sobalar tarih oluyor. El ustalığı ile yapılan sobacılık, teknolojiye yenilerek unutulmaya başlandı.

 

Doğu illerinde üretilen sac sobalar artık satılmıyor. Onlarda teknolojiye yenilenlerden oldu. Sobacılar, yaz aylarında uğraşıp yaptıkları sobalar depolarda durmakta. Kış aylarında soba satışları çok iyi olmadığı için depolardaki stoklar erimeyecek gibi görünüyor.

 

Soba üreticileri, “Sac sobaya talepazaldı. Geçmiş yıllarda çarşıdaki en küçük soba üreticileri en az bin tane soba üretip satıyordu. Bu yıl en fazla üretim yapan esnafın bile 300’den fazla soba üretip satamıyor” dedi.

 

Isınmak için eskiden tezek ve odun kullanılırdı, bu sebeple sac sobaları alınır kullanılırdı diyen sabacı esnafı, "Kömür kullanımı yaygınlaşınca soba satışları düştü. Bizde buna karşılık kömür kullanımı için sac sobaları kovalı ve ızgaralı olarak üretmeye başladık. Ancak tuğlalı soba kullanımı ve kaloriferli ev sayısının artması sac sobaya talebi her geçen gün azalttı. Şimdi bırakın şehirde köylerde bile sac soba kullanımı çok fazla kalmadı" dedi.

 

 

Sadece sac sobası yapmadıklarını belirten esnaf  "Sac sobanın yanında banyo kazanı da üretip satıyoruz. Yaz mevsiminde ise mangal ve semaver üretimi yapmaktayız. Ancak tüm bunlara rağmen mesleğimizin eski cazibesi kalmadı. Bizlerde yıllardır bu işi meslek edinmişiz. Başka işte elimizden gelmediği için azda olsa kazandığımıza şükrediyoruz" diye konuştu.

ETİKETLER :
  HABERLERE YORUM YAPARAK SİZDE FİKRİNİZİ BELİRTEBİLİRSİNİZ
  Adınız :
  E-Mail :
  Başlık :
  Yorumunuz :
  Güvenlik :
  Değiştir  

KÖŞE YAZARLARI

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

FOTO GALERİ