Bay Pamuk

Şeker Hastalığını Hangi Faktörler Tettikliyor!

Bir ‘salgın’ olarak tanımlanan diyabet, Dünyada 380 milyon kişide görülüyor. Önümüzdeki yıllarda diyabetli insanların sayısı önemli miktarda artacağı söyleniyor.

Bu haber 2015-12-23 22:02:41 eklendi ve 278 kez okundu
Şeker Hastalığını Hangi Faktörler Tettikliyor!

Bir ‘salgın’ olarak tanımlanan diyabet, Dünyada 380 milyon kişide görülüyor. Önümüzdeki yıllarda diyabetli insanların sayısı önemli miktarda artacağı söyleniyor.

 

Türkiye Diyabet Vakfı Kurucu Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz, diyabetin mikrobu, virüsü yok ama çok hızlı yayılan bir hastalığı olduğunu söylüyor. Dünyada şu an her 11 yetişkinden biri diyabet olduğunu söyleyen, Prof. Dr. Temel“ Diyabet yakalananların yarısı hastalığının farkında değil. Dünya ilk kez bulaşıcı olmayan bir hastalık için alarmda. Daha önce sıtma, verem(tüberküloz), AIDS için alarma geçen BM (Birleşmiş Milletler), ülkeleri diyabet için de alarma geçirdi. Çünkü diyabet, en sık ölüm nedenleri olan kalp ve damar, beyin ve damar, inme, hipertansiyon ve obezitenin bir numaralı nedeni. Başka bir deyişle diyabet, kitlesel ölüm nedeni” diyor.

 

 

Diyabetli kişi hastalığının farkında olmadığından tedavi olmuyor ve dolasıyla hastalık vücudunu tüketiyor. Türkiye’de yaklaşık 10 milyon diyabetli bulunduğunu söyleyen uzmanlar diyabetlilerin yüzde 30’unun bunu bilmediği tahmin ediliyor.

 

Prof. Dr. Yılmaz, “SGK kayıtlarına göre Türkiye’de 7 milyon 200 bin diyabet hastası var. Aktif olarak tedavi altında olan ise 5 milyon 600 bin dir. Türkiye’de diyabetin kişi başı yıllık maliyeti ise 893 lira. Hastalığa bağlı sorunların tedavisiyle tedavi maliyetleri kat kat artıyor.”

 

3 önemli faktör nedir?

Dünyada diyabetin artmasının 3 önemli sebebişunlar; Hareketsiz yaşam, kötü beslenme ile yoğun çalışma ortamı ve stres.

 

Prof. Dr. Yılmaz, “Ama bunlardan hangisi başrolde diye sorarsanız, kötü beslenme derim. Ayrıca tip 2 diyabet, hipertansiyon, damar sertliği ve obezitenin oluşumunda aynı mekanizma, insülin direnci etkili. İnsülin direnci, hücre düzeyinde enflamasyona yol açıyor. Stres ve stresin etkilediği stres hormonları da hücre düzeyinde enflamasyon yapıyor. Hareket etmek iyi ama diyabetle mücadele için egzersiz yetmiyor. 100 gram fındık, 634 kalori. Bu kaloriyi eritmek için 130 dakika yürümek gerekiyor. Bu sürdürülebilir değil. Beslenmeye dikkat ederek, günde de 8-10 bin adım atarak ve stresten uzak durmaya çalışarak etkin mücadele mümkün” diye konuştu.

 

 

İnsanların diyabet yüzünden ortalama hayat süresinin bir öncekinden kısa olacağını söyleyen Yılmaz, “Çünkü bizim ‘Mahşerin 4 atlısı’ dediğimiz diyabet, obezite, kalp hastalıkları ve, hipertansiyon giderek 30’lu yaşlara hatta 15’li yaşlara inmeye başladı. Eskiden çevresel koşulların etkisi 4-5 kuşak sonra görülürdü. Şimdi epigenetik faktörlerin etkisini aynı kuşakta görüyoruz. Ailesinde hiç diyabet olmayanlar, kötü çevresel koşullar, kilo alması gibi nedenlerle hem kendi hem de sonraki kuşaklarda diyabet gelişiyor” diyor.

 

Son yıllardaki klinik gözlemler ezber bozduruyor diyen Prof. Dr. Yılmaz, “Saatlerde bilgisayar başında oturan, beyaz yakalı dediğimiz ofis çalışanlarına bakıyoruz, bazen yemeği fazla yese de kilo almaktan korkan, incecik insanlar, spor yapıyorlar. Ama bütün metabolik parametreleri bozuk, ciddi karaciğer yağlanmaları var. Diyabetin sınırındalar. Bunlar buzdağının altı. Ancak merak edip, araştırınca sorunlarını yakalıyoruz” dedi.

 

 

ETİKETLER :
  HABERLERE YORUM YAPARAK SİZDE FİKRİNİZİ BELİRTEBİLİRSİNİZ
  Adınız :
  E-Mail :
  Başlık :
  Yorumunuz :
  Güvenlik :
  Değiştir  

KÖŞE YAZARLARI

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

FOTO GALERİ