Başkanlık Sistemi Anketi 2017 Başkanlık Sisteminin Zararları Nedir Başkanlık Sisteminin Avantajları Faydaları Nelerdir? detaylar haberimizde..

Türk Tipi Başkanlık Sistemi Nedir Sistemin Yapısı Nasıldır?

Türk Tipi Başkanlık Sistemi Nedir Sistemin Yapısı Nasıldır?

Türk Tipi Başkanlık Sistemi Nedir Sistemin Yapısı Nasıldır? Başkan tek başına hükümet olup yönetimde bulunabilecek bir yapıya sahip değildir, bilinenin aksine Başkanının karşısında hükümete kök söktüren, bir parlamento vardır. Bu sistemde Başkanın diktatörleşmesine değil de tam aksine zayıflığına nasıl formül bulunabileceği yönünde düşünülmesine olanak sağlanmaktadır.

Yani başkan kötü olsa bile onu hizaya getirecek bir yapının her zaman var-olduğu bir sistemdir. Başkanlık sistem bize anlatılanın tam tersi bir modeldir.

Sistemi kötülemek adına, kurulması muhtemel koalisyonlarda hükümetin bir tarafından tutarak iktidar olma ümidini taşıyan küçük partiler ve değişik çıkar çevreleri bu sisteme sıcak bakmamakta sürekli olarak manipülasyona başvurmaktadır. Ne yazık ki sistemi bilmeyenler bazen bilerek bazen de bilmeyerek karalamada bulunmadan kaçınmamaktadırlar...

Başkanlık sisteminde iki partili bir model mevcuttur, ülkemizde %30'luk bir sol kesim %70'lik bir sağ kesim mevcuttur. Türkiye'de başkanlık sistemini istemeyen ve sürekli kötüleyenler hiç başkan olamayacakların grubunda yer alanlardır. Bu gruptakiler başkanlık sistemi geldiği zaman parlamentoda yer alamayacaklardır. Bu milletini çıkarını düşünmek değil tamamen kendi çıkarlarını düşünmekten başka bir şey değildir.

Sistem Amerika'daki gibi iki partili bir yapıya dönüşecektir. Merkez sağ - merkez sol iki ayrı parti kurulur ve öne çıkar. Böylece bugünün muhalefeti yarın iktidara gelme şansını yalayabilir.

Türk Tipi Başkanlık Sistemi

Başkanlık sistemi federal bir yapının söz konusu olduğu Amerika’da doğmuştur. Türkiye’de federal yapılı bir model mevcut olmadığından dolayı üniter yapıda bir model kurulmalıdır. Türkiye'de uygulanması planlanan Başkanlık modeli Fransız modeliyle, Amerika modeli arasında bir yerde duran bir modeldir.. Türk tipi başkanlık denmesinin nedeni budur, Türk Tipi Başkanlık Sisteminde kendimize ait bir takım değerler sisteme dahil edilecektir.

Türk Tipi Başkanlık sistemi (Türkiye'de uygulanması düşünülen sistem) tamamen hesap verebilir ve  üniter yapıya uygun olacaktır. Günümüzde İngiltere, Almanya, İtalya ve Türkiye'nin başbakanı, yani parlamenter rejimlerin başbakanları Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama’dan daha fazla yetkilidir denilebilir. Başkanlık sisteminde sadece çırtlak sesler çıkmayacak ancak hareket alanı kısıtlanan Başkan hesap verebilir konumda olacaktır. 

Milliyetçi Hareket Partisi'nin kurucusu ve ilk genel başkanı Rahmetli Alparslan Türkeş federal bir yapıya karşı çıkmış ve üniter yapıyı savunmuştur. Rahmetli Alparslan Türkeş 1969 tarihli, Dokuz Işık kitabında "Türkiye’nin kurtuluşu başkanlık modelidir" demektedir. Sizce Alparslan Türkeş yanılıyor muydu, yoksa baskı altında mı bunları yazdı? O da mı takiyye yapıyordu?  Bugün Almanya,  Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda hepsi federal yapıya sahip ülkeler ve hepsinde de parlamenter sistem bulunmaktadır. Federal yapı gereklilikse bu ülkelerinde başkanlık sistemine geçmeleri gerektiğini söylemeliyiz!

Not: Bu haber siyasi değildir! Hiç bir parti ile ilişkilendirilemez... Düşüncelerinizi genel ahlak kuralları çerçevesinde ve hakaret etmeden özgürce dile getirebilirsiniz. 

** Özgürce yorum yapmanız diğer okuyucularımızın hakları ile sınırlandırılır.

Başkanlık Sistemi Anketi 2016

Başkanlık Sistemi Anketi 2016

BAŞKANLIK SİSTEMİ ANKETİ

BAŞKANLIK SİSTEMİ ANKETİ İÇİN TIKLAYINIZ

ANKET SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ


Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları